PALMS BET 7SPORT BWIN

Джокович е на една победа от №25, следва мач с Алкарас

Джокович е на една победа от №25, следва мач с Алкарас
30-01-2026 16:44 | Диляна Соколова

Новак Джокович победи Яник Синер с 3:6, 6:3, 4:6, 6:4, 6:4 и се класира за финала на Autsralian Open, където ще се изправи срещу водача в световната ранглиста в опит да вдигне рекордна 25-а титла от Големия шлем. 

 

Миналата година Ноле стигна до полуфиналите на всички четири турнира от Големия шлем, което показа, че не е далеч от целта си. Сега остава само последната стъпало. Джокович и Алкарас са играли 9 мача един срещу друг, като с 5-4 води сърбинът – в последния мач бившият №1 победи настоящия на четвъртфиналите в Мелбърн преди 12 месеца.

 

Десекратният шампион от турнира на два пъти вече имаше късмет в това издание, като спечели без игра срещу 16-тия в схемата Якуб Меншик в четвъртия кръг, а след това петият поставен Лоренцо Музети се оттегли с контузия в крака. Днес Джокович сложи край на негативната си серия от 5 загуби срещу 24-годишния си наследник от Мелбърн Парк от последните две години в мач, продължил 4 часа и 12 минути. 

 

Синер проби във втория гейм, което се оказа достатъчно за първия сет. Във втората част Джокович се пребори за брейк за 3:1, а малко по-късно изравни частите. В третия сет италианецът проби в последния момент. Ноле отвърна мигновено и спечели подаването на съперника си още в следващия гейм, който бе откриващ за 4-ата част. Той не се пречупи в оспорвания осми гейм, а след това се справи при третия сетбол и мачът отиде в решаващ пети сет. 

 

Яник Синер взимаше с лекота подаванията си, докато Джокович трябваше да се върне от 15:40 в четвъртия гейм, а след това спаси още два брейкбола и успя да се защити - 2:2. Той нанесе своя удар малко по-късно, на проби италианеца за 4:3. Решаващ бе следващия момент, когато при свое подаване, сърбинът изоставаше с 0:40 и изглеждаше напълно изцеден физически. Ноле обаче успя да направи пет поредни точки, за което му помогнаха и два удара на Синер в аут, при които топката падна много близо до линията, но от външната страна. Джокович сервира за мача и поведе с 40:15, но пропусна първите два мачбола заради отлична защита и контраатаки на Синер. Той обаче успя при третия мачбол, след като Яник Синер изкара топката в аут.

 

Синер бе много по-убедителен при сервисите - 26 аса срещу 12 на Джокович. Италианецът бе и по-силен при печелившите удари с по-агресивната си игра - 72 на 46. И двамата направиха по 42 непредизвикани грешки. Сърбинът обаче бе малко по-концентриран в решаващите моменти, като направи три пробива от осем възможни, а Синер направи само два при цели 18 възможности.


"Нямам думи в момента, честно казано. Нереално е, този мач напомня малко на финала с Надал през 2012. Качеството на тениса беше много високо. Той беше спечелил последните пет мача срещу мен. Имаше мобилния ми номер, трябваше да го сменя. Шегите настрана. Благодаря му, че ми позволи да го победя. Той е невероятен играч, има цялото ми уважение. Кара те да играеш на границата. Обичам нашето приятелство и нашите отношения с публиката. Днес беше най-добрата атмосфера, която съм изпитал на корта. Дълбоко от сърцето си благодаря", каза след успеха легендата Новак Джокович. 

 

 

 

 

Джокович не е печелил голям трофей от US Open през 2023 г., което се подчертава от доминацията на Синер и Алкарас, които си поделиха последните осем големи турнира. Италианецът и испанецът се състезаваха и в предишните три финала на Големия шлем, но Джокович промени сценария в петък, като им отне шанса да станат втората двойка в Откритата ера, която се среща в четири поредни големи финала, след Джокович и Рафаел Надал между Уимбълдън 2011 и Ролан Гарос 2012.

 

Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!

Последни новини
Алкарас: В началото изобщо не мислех, че са крампи
Елизара Янева се класира за полуфиналите в Порто
Радулов ще играе на полуфинал на сингъл в Анталия
Въпреки загубата Зверев гледа позитивно напред
Сабаленка или Рибакина – коя ще е новата кралица в Мелбърн (превю)
Нестеров с убедителна победа и е на полуфинал на сингъл в Монастир
Шиникова се класира за полуфинал на сингъл в Шарм ел Шейх
Потреблението на електроенергия от домакинствата в Западна България нараства
Алкарас се пребори с физическите си проблеми и със Зверев и е на финал в Мелбърн
Димитър Кисимов е на финал на двойки при юношите на Откритото първенство на Австралия