Какво е важно при избора на ракета според Дрейпър

Миналия месец Джак Дрейпър участва в фотосесия с Dunlop в Националния тенис център в Рохамптън. Ето експертните съвети на британеца за намирането на подходящата ракета и как да извлечете максимума от нея.
Когато пробвате нова ракета, кои са трите най-важни неща, на които всеки играч трябва да обърне внимание?
За мен трите най-важни неща са мощност, усещане и контрол.
Съвременният тенис се основава на мощността – нужна ви е ракета, която ви помага да я създадете лесно, без да губите усещането си. Dunlop FX 500 ми дава този баланс. Мога да удрям силно, когато е необходимо, но все пак запазвам усещането за дроп шотове и слайсове. Тя е универсална, което е точно това, от което се нуждае играта ми.
Какъв е най-добрият начин за тестване на тенис ракети? Просто разиграване? Има ли някакви добри упражнения?
Определено е нещо повече от просто разиграване. Трябва да тествате ракетата във всяка част от играта си – сервис, ретури, волета и защитни удари. Така ще разберете дали тя подхожда на вашия стил.
Можете да опитате конкретни модели – да ударите любимите си удари, но и тези, с които имате затруднения. Когато тествам ракети, аз гледам колко спин и контрол мога да постигна, а не само колко силно мога да ударя.
Как да разберете кога една ракета е подходяща за вас?
Ще разберете, че е подходяща, когато ракетата се чувства като продължение на ръката ви. Не трябва да мислите за това, когато удряте – това е най-добрият знак.
Когато за първи път взех FX 500, го почувствах веднага. Тя ми даде сила и въртене, но все пак се чувстваше естествена и лесна за контролиране. Щом намерите подходящата настройка, останете с нея и се концентрирайте върху подобряването на играта си, вместо постоянно да сменяте екипировката.
След като усетите, че е подходяща, усъвършенствайте я, без да мислите прекалено много.
Кога и защо бихте променили наплитането на кордажа?
Това е една от най-подценяваните настройки. Обикновено натягам кордажа между 52 и 54 паунда, но ги настройвам според условията.
Ако е студено, намалявам напрежението, за да има малко повече отскок. На височина, като в Мадрид, го увеличавам – около 55 или 56 – защото топката лети повече.
Също така избирам по-мека корда, ако търся повече усещане или комфорт. Разликите са малки, но правят голяма разлика.
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!














