Руне победи Алкарас и триумфира в Барселона
.jpeg)
Холгер Руне сложи край на серията от девет победи на Карлос Алкарас. Датчанинът спечели първата си титла за сезона, като на финала на турнира Barcelona Open Banc Sabadell победи испанеца със 7:6(6), 6:2.
Шестият поставен спечели петия си трофей от ATP тура.В първия финал на ниво тур между двама играчи на възраст под 21 години от 2022 г. насам Руне обърна развоя в откриващия сет. След като изостана с ранен пробив, датчанинът спечели осем последователни точки, за да обърне случващото се в своя полза. При 4:5 Алкарас спаси два сетпойнта на свой сервис - вторият беше с умело замаскиран дроп шот - но в крайна сметка предаде тайбрека с десетата си непредизвикана грешка от форхенд в сета.
След третия гейм на втория сет Алкарас взе медицински таймаут извън корта и след завръщането си не успя да запише повече геймове. С победата си, продължила един час и 41 минути, Руне изравни мачовете между двамата на 2:2.
„Това означава много, беше страхотен мач“, каза Руне. „В началото бях малко напрегнат, защото Карлос очевидно играе тенис на високо ниво. Трябваше да дишам много и да намеря ритъма си. След като той ме проби, влязох повече в мача и играх своя тенис. Първият сет беше голяма битка, беше супер важно да го спечеля и да натрупам инерция. Много се гордея със себе си.“
„Когато ме проби в първия сет, си помислих, че не е нужно да удрям всеки удар по линията - добави Руне. - Затова се запитах: „Какво направи Новак, когато го победи?“. Разиграх го в съзнанието си, предатвих си финала на Олимпиадата, и се опитах да играя в този стил. Много съм доволен от това как запазих самообладание, когато това беше важно, и бях наистина смел“.
Руне беше принуден да се откаже от откриващия си турнир в Монте Карло миналата седмица заради хранително отравяне, но бързо се приспособи към барселонския клей с поредица от впечатляващи представяния. На четвъртфинала 21-годишният тенисист отстрани защитаващия титлата си Каспер Рууд.
Само с достигането си до финала в Барселона Руне си гарантира, че в понеделник ще се завърне в Топ 10 на ранглистата на ATP, изкачвайки се от №13 на №9.
Алкарас се стремеше да задържи второто си място, като спечели трета титла за сезона след Ротердам и Монте Карло, но Александър Зверев ще се върне на тази позиция след триумфа в Мюнхен.
Rune’s moment! @holgerrune2003 ends Alcaraz’s 14-match run in Barcelona, securing career title No.5⃣!@bcnopenbs | #BCNOpenBS pic.twitter.com/sX1PBrWwDw
Lift it high, Holger! @bcnopenbs | #BCNOpenBS | @holgerrune2003 pic.twitter.com/QSxPhNNZ4m
— ATP Tour (@atptour) April 20, 2025
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!