PALMS BET 7SPORT BWIN

WTA призовава социалните медии да направят повече за безопасността след случката с Радукану

WTA призовава социалните медии да направят повече за безопасността след случката с Радукану
23-02-2025 11:36 | Диляна Соколова

Водещ тенис служител призова компаниите за социални медии да засилят защитата на жените спортистки, след като инцидент с Ема Радукану в Дубай насочи вниманието на обществото към този проблем. Опитът на британската тенисистка повдигна въпроси относно безопасността на жените в тениса, като ръководният орган заяви, че социалните медии са „липсваща част“ в битката за защита на играчите, съобщи Guardian.

 

22-годишната Радукану се разплака по време на мач във вторник вечерта, след като забеляза мъж в тълпата, който „проявил фиксирано поведение“, когато се обърнал към нея с бележка предишния ден.

 

 

 

 

Мъжът беше задържан за кратко от полицията, подписа официално задължение да стои далеч от Радукану и му беше забранено да посещава турнири, но преживяването на състезателката повдигна въпроси относно безопасността на жените в тениса.

 

Дори за най-добре печелещите наемането на лични бодигардове се счита за недостижимо. В редки случаи се призовават подкрепления, както когато китайската звезда Джън Кинуен се завърна на домашния си турнир в Ухан, след като спечели олимпийското злато в Париж. Полицията беше до нея денонощно, дори докато разглеждаше бюфета на хотела.


На топ играчи често се назначава охрана по време на турнири и понякога им се предлага да ги придружат до летището.

 

Тенисистите обаче са по същество хора със свободни професии, обикалящи летища и хотели по света по свои собствени графици. WTA предоставя обучение за безопасно използване на социални медии, като например съвети срещу функциите за геолокация, но особено ангажираните „фенове“ все още намират начини за достъп до лична информация.

 

Редица други състезателки, включително Кейти Боултър и Коко Гоф, шампионката на US Open за 2023 г., наскоро съобщиха за случки с обсебващо поведение на „фенове“.

 

Американската спринтьорка Габи Томас публикува видео в TikTok миналия месец, в което описва как мъже се появяват на летището, когато тя трябва да пътува, понякога знаейки изхода за заминаване. Гоф коментира, че това се е случвало и на нея: "Моята теория е, че може би някой на летището им е подсказал.”

 

В допълнение, петкратната мейджър шампионка Ига Швьонтек сподели тази седмица, че е имала свой собствен подобен случай в Полша.

 

В интернет границите между фенството и зловещото преследващо поведение са размити. От години съществува сайт, където феновете се опитват да отгатнат маршрутите на полетите, които играчите вземат от турнир на турнир.

 

Една от най-популярните страници на сайта е посветена изцяло на Радукану и привлече удивителните 16 милиона гледания и 250 000 публикации, където детективи аматьори – колкото и да са добронамерени – се опитват да определят следващия турнир на тенисистката. Някои публикации се простират до 2015 г., когато тя е на 13 години.

 

Това е сериозен и зловещ проблем, поведение, граничещо с обсесивното. Тази седмица Радукану и спортът като цяло се изправиха лице в лице с това.Образът на спортистката, криещ се зад съдийския стол в Дубай, беше достатъчен, за да разпали спомени за най-мрачния епизод на тениса: намушкването с нож на 19-годишната Моника Селеш в Хамбург през 1993 г.


Турнирът осигури допълнителна сигурност за Радукану в Дубай и са въведени различни предпазни мерки за защита на играчите, но директорът по защитата на Женската тенис асоциация, Линдзи Брандън, каза, че компаниите за социални медии трябва да предприемат мерки срещу заплашителното онлайн поведение, наричайки го „липсващото парче“, необходимо за допълнително укрепване на безопасността на спортистите.

 

„Абсолютно вярвам, че компаниите за социални медии дължат много повече на своите потребители, за да ги защитят по-добре – особено жените спортисти, за които знаем, че са основна цел за този тип тормоз“, каза тя пред Guardian.

 

„За съжаление мисля, че в сегашния ни климат сме свидетели на дерегулация, загуба на проверка на фактите, определени защити за някои потребители, но не и за други.“

 

През 2024 г. WTA, заедно с три други тенис организации, взеха нещата в свои ръце, когато въведоха Threat Matrix, който използва AI за наблюдение на обидно съдържание, насочено към играчите, и осигурява бърза оценка на заплахите – инструмент, който Брандън каза, че е „необходим сега повече от всякога“.

 

Тя добави: „В някои случаи сме в състояние проактивно да хванем тази онлайн злоупотреба, при която някой проявява фиксирано поведение спрямо играч, дори ако се крие зад онлайн псевдоними. Но мисля, че активизирането на компаниите за социални медии е една от основните липсващи части, които да помогнат за разрешаването на този проблем.”

 

Миналата година системата съобщи за 12 000 обидни съобщения до платформите на социалните медии, а 15 автори на акаунти бяха докладвани на правоприлагащите органи. Тревожно е, че 48% от злоупотребите, насочени към играчите, идват от ядосани комарджии, нещо, което Асоциацията на професионалните тенисисти отбеляза като мотивиращ фактор.

 

През 2023 г. ФИФА установи, че играчите на Световното първенство за жени е имало 29% по-голяма вероятност да бъдат обект на онлайн злоупотреба, отколкото тези на Световното първенство за мъже в Катар предходната година.

 

Данни от Националната статистическа служба на Обединеното кралство показват, че извън спорта жените са повече от два пъти по-склонни да станат жертва на преследване, отколкото мъжете.

 

Тенисистките са сред най-известните спортистки от десетилетия, което може би ги прави по-уязвими към екстремно поведение. Намушкването на Селеш през 1993 г. от мъж, обсебен от нейната съперничка Щефи Граф, бележи промяна в мерките за сигурност по време на Тура, включително столовете на играчите, които се поставят по-далеч от зрителите и повишено присъствие на охраната на корта.

 

Но достъпът до тенис корт, дори и на най-престижните събития, не е невъзможен. През 2023 г. протестиращите Just Stop Oil избягаха от охраната и изтичаха до корта на Уимбълдън два пъти в един и същи ден.

 

Радукану не беше наранена физически през изминалата седмица, но това не е първият опит на тормоз към нея. Мъж, който се появил три пъти в семейния ѝ дом в лондонския квартал Бромли, получи петгодишна ограничителна заповед през 2022 г.

 

Боултър каза пред Guardian миналия декември, че е била физически заплашвана на територията на Nottingham Open, докато американката Даниел Колинс, световната номер 12, каза, че е била преследвана и че проблеми със сигурността са имали много състезателки по турнирите.

 

Въпреки че е рядкост епизодите на преследване да се случват публично, реалността за жените тенисистки е, че те трябва да обмислят проблемите на безопасността ежедневно. 


Тенис властите полагат значителни усилия и инвестиции в минимизиране на възможността хора, които представляват заплаха, да бъдат допускани до турнири, но понякога има пропуски. Например, хората могат да купуват билети чрез сайтове за препродажба и след като са вътре, играчите могат да бъдат на едно докосване, движейки се през тълпи (придружени от охрана), за да стигнат до определените им кортове.

 

Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!

Последни новини
Донски спечели трета титла в кариерата си на единично
Винъс Уилямс отказа поканата за участие в Индиън Уелс
Григор Димитров се отдалечава от топ 10 на ранглистата
Баес затвърди доминацията си в Рио с нова титла
Елизара Янева с втора поредна титла от турнири за жени
Манукян и Кръстенова са шампиони от Държавното първенство в зала
Донски се класира за финала в Претория
Мюлер: Ако бях българин, щеше да се говори за мен
Шиникова спечели 25-а титла след успех в Шарм Ел Шейх
Зверев срещу Арналди на старта в Мексико