Какво е за един професионален тенисист да е с аутизъм
Често казват, че трябва да разграничаваш професионалния от личния живот, но има неща, които не могат да бъдат разделени. Дженсън Бруксби реши да говори публично за едно свое сериозно предизвикателство в живота, а именно - аутизма.
Някога член на елитния клуб на млади американски тенисисти с победи на турнири от Големия шлем, днес Бруксби реши да е откровен за трудните последни две години, в които не е играл.
През 2022-а той достигна до №33 в света едва на 21 години само година, след като се присъедини към ATP тура, а към днешна дата няма ранкинг, след като бе изваден от игра заради контузии, операции и наказание за пропуснати допинг тестове, което в последствие бе намалено.
В момента Бруксби се готви да се завърне в игра през януари, включително и на Australian Open, но би искал колегите му, а и всички останали да знаят повече за аутизма и какво е да си с човек от аутистичния спектър.
„Очевидно това е лична тема, която даже с най-близките ти хора, с които се чувстваш най-комфортно, не може просто така да я изръсиш в разговор. Аз обаче винаги съм мислел за това и сега искам да говоря.”, заяви в интервю за Associated Press 24-годишният американец, който като дете е прекарвал по 40 часа на седмица с терапевт, за да проговори и да стане по-добър в комуникацията и в социални ситуации.
Няма кръвен или биологичен тест за аутизма. Това е нарушение в развитието, причинено на разлики в мозъка, идентифицирани чрез наблюдение на поведението на детето. По-рано диагностициран само при деца с тежки езикови затруднения, социални увреждания и необичайно повтарящо се поведение, аутизмът сега се дефинира по-широко и се използва и за описание на група от по-леки, свързани състояния.
Според Бруксби аутизмът е голяма сила в моментите под напрежение на корта, което му позволява да „се съсредоточи върху два или три конкретни детайла наистина добре за дълъг период от време“. Негатив пък са вероятни изблици, ако губи или ако е разстроен от определен удар или аспект от техниката си, тенденция, за която неговият треньор, Пол Кини, следи, заедно с признаци на дискомфорт като протягане към дрехите или косата му или навеждане напред с ръце на колене.
Бруксби, който като дете е спадал към графата на тежките случаи, днес е е в много лекия край на спектъра, според Мишел Вагнер, сертифициран анализатор на поведението, чиято област на специалност са разстройствата от аутистичния спектър. Тя за първи път е започнала да работи с Бруксби, когато е бил на 2 години и 9 месеца и е бил диагностициран от други; напредъкът, който той постигна, казва Вагнер, е „необичаен и уникален резултат“.
Бруксби получи първоначално 18-месечно спиране от Международната агенция за почтеност в тениса (ITIA) през октомври 2023 г.Той беше обвинен, че не се е явил на три теста за допинг в рамките на 12-месечен период, като след обжалване наказанието му бе намалено заради неразбирателството с служител на допинг контрола. Бруксби и ITIA се споразумяха за намалено наказание, което му дава право да се върне през март 2024 г. вместо януари 2025 г.
Според ITIA неговата степен на вина е трябвало да бъде преоценена поради „нова информация, свързана с обстоятелства, довели до пропуснатите тестове.“
Но Вагнер има принос в обжалването. Тя ръководи лечението на Бруксби до 6-годишна възраст, включително езиково развитие и подходящи за възрастта умения за самопомощ, като например да се облича сам или да подготви раница за училище.„Беше ясно, че се нуждае от интензивна намеса“ тогава, каза тя пред АП.
„Той се сблъска с някои сериозни поведенчески предизвикателства и изоставаше от възрастовата група на своите връстници.“Като част от обжалването, Вагнер обяснила как аутизмът засяга вземането на решения от Бруксби като възрастен и води до това, което тя нарича „липса на изпълнително функциониране“, което означава, че той има проблеми да разбере, че „Ако направя това, това може да бъде резултатът; ако не направя това, тогава някои други неща може да се случат.“
Бруксби планира да се завърне в Challenger Tour в Канбера следващия месец, преди да се отправи към Откритото първенство на Австралия, което започва на 12 януари. Именно там, през януари 2023 г., Дженсън победи Каспър Рууд, а два дни по-късно загуби от бъдещия полуфиналист Томи Пол.Тогава и за последно американецът е играл. Следват операция на лявата китка през март. После операция на дясната му китка през май. След това забраната. А след това и време да събере нов екип - треньорите Ерик Нунез и Райн Уилямс, заедно с Кини, който преди беше с него през 2022 г.
Според Кини Бруксби е тренирал, за да подобри физическата си подготовка, стойката и елементи от играта, сред които сервисът.
193-сантиметровият тенисист има победи и над Стефанос Циципас, Тейлър Фриц, Томаш Бердих и Кевин Андерсън, а срещу Новак Джокович Бруксби спечели сет в четвъртия кръг на US Open през 2021 г. Той разказва за някои от думите на Джокович онази вечер – „Ще го виждаме много в бъдеще“ и „Той има малко неортодоксална игра“.
„Трудно е да се каже докъде ще стигне. Той може да бъде играч в топ 10,” казва Нунес. „Той има само една предавка, когато се състезава в каквото и да е, и това е пълна газ.“
„Просто искам хората да ме познават такъв, какъвто съм, и това е просто друга част от мен“, казва Бруксби.
„Той се тревожеше, за това какво ще си помислят хората за него.“, казва неговият дългогодишен съветник Амрит Нарасимхан. „Той иска да разкаже историята си, за да могат хората да разберат кой е всъщност той.“
Мобилната версия на Tennis24.bg (m.tennis24.bg) може да видите ТУК!